Szkolenie „Jak poprawnie napisać swoje Resume/CV”?
27.11.2024 r. w laboratorium SmartCity Lab odbyło się szkolenie na temat... Więcej →
Lenovo Poland, Hikvision Poland, PTV Group, Smart Factor, A-STER oraz MSR Traffic to firmy zainteresowane współpracą z pierwszym w Polsce SmartCity Lab. Sektor publiczny, nauki oraz biznesu będzie w nim rozwijał innowacyjne technologie, m.in. inteligentny transport. Projekt realizuje ITS POLSKA. Na lokalizację przedsięwzięcia wybrano Chełm, a na partnera naukowego tamtejszą Państwową Akademię Nauk Stosowanych.
SmartCity Lab jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą dla rozwoju nowych technologii w Polsce. Poza domeną inteligentnego transportu, obejmie także całą przestrzeń projektów z dziedziny tzw. inteligentnego miasta. Laboratorium powstanie w nowo wybudowanym Chełmskim Centrum Aktywności Gospodarczej, a docelowym środowiskiem testowym i produkcyjnym stanie się całe miasto Chełm.
– Laboratorium miejskie SmartCity Lab zaprasza do współpracy wszystkie ośrodki badawczo-rozwojowe, firmy oraz sektor publiczny – mówi prezes ITS Polska i inicjator projektu dr inż. Marek Litwin. – Założeniem jest bowiem, że każdy projekt będzie realizowany z udziałem tych trzech sektorów równocześnie – dodaje.
Współpraca w ramach SmartCity Lab w Chełmie to okazja dla startupów, które zyskują unikalne środowisko wdrożeniowe. To także sposobność dla innych miast na przetestowanie nowych rozwiązań.
– Cieszę się i niezwykle doceniam to, że Chełm stał się partnerem i jednocześnie gospodarzem tak wartościowej inicjatywy gospodarczej. Uważam, że realizowane w laboratorium projekty przyczynią się do rozwoju nowoczesnego rynku pracy, szczególnie dla młodych i kreatywnych osób oraz firm. Niewątpliwie wypromują również nasze miasto jako ośrodek, w którym można prowadzić innowacyjne projekty – zaznacza Prezydent Miasta Chełm, Jakub Banaszek.
Jak wskazuje dr Beata Fałda, prorektor ds. studenckich PANS w Chełmie, Projekt SmartCity Lab to ciekawy sposób na włączenie studentów w realizację innowacji technologicznych. Zdobyte przez młodych ludzi, w trakcie realizacji projektu, doświadczenie praktyczne na pewno stanowić będzie istotną wartość dodaną w ich przyszłym wejściu na rynek pracy.
– Laboratorium może stworzyć doskonałe warunki dla firm do sprawdzenia nowych rozwiązań i zaadaptowania ich do realnych potrzeb administracji zarówno samorządowej, jak i centralnej. Co więcej, proces ten z uwagi na współdziałanie z ośrodkami naukowymi odbywać się będzie zgodnie z rzetelnymi metodykami badawczymi – dodaje dr inż. Ewa Wolniewicz-Warska, ekspert Związku Powiatów Polskich ds. transportu i nowych technologii.
– SmartCity Lab to bardzo dobra propozycja dla wszystkich stron – mówi Tomasz Turczynowicz, prezes zarządu firmy Smart Factor. – Sektor biznesowy przy wsparciu nauki i samorządu będzie mógł zarówno zaprezentować swoje możliwości, jak i współtworzyć nowe rozwiązania przydatne dla miasta – dodaje. – Będzie to miejsce na testowanie wszelkich rozwiązań, a firmie Smart Factor pozwoli na szersze wykorzystanie danych przestrzennych.
Projekt zainauguruje konferencja „SmartCity Lab: Sektor publiczny, nauka i biznes dla rozwoju innowacji technologicznej w Polsce”, która odbędzie się 17 marca w Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Organizatorami są ITS Polska i PANS w Chełmie. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Miasta Chełm.
Chełm, 17 marca 2023 r.
Dołącz do nas w tej miejskiej rewolucji. Dołącz do grupy podmiotów nadających tempo transformacyjnej mocy technologii Smart City i wspólnie zdefiniujmy na nowo przyszłość miejskiego życia.