Kamera Traffic Flow – źródło danych o natężeniu ruchu

przyklad
Hikvision

Kamera Traffic Flow to urządzenie wykorzystujące algorytmy video analizy, pozwalające na uzyskanie danych o ruchu drogowym.  Kamera tego typu ma zastosowanie w systemach zarządzania ruchem, który monitoruje i bezpośrednio wpływa na pracę kontrolerów sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Technologia ta może być stosowana zamiennie z klasyczną pętlą indukcyjną. W porównaniu do pętli indukcyjnej jest bezinwazyjna. W przypadku pojazdów elektrycznych w których podwozie może być wykonane z materiałów kompozytowych i włókna węglowego, kamera Traffic Flow może być lepszym detektorem obecności pojazdu niż pętla indukcyjna. Dodatkową zaletą stosowania kamery do uzyskiwania danych o ruchu jest możliwość zobrazowania tego co dzieje się na drodze.

Główne funkcjonalności lab

Kamera posiada rozdzielczość 4Mpx w technologii Dark Fighter (przetwornik 1/1.8”). W warunkach słabego oświetlenia kamera może korzystać z wbudowanego promiennika światła podczerwieni.

Urządzenie wykorzystuje zaawansowane algorytmy analizy video o raz technologię Deep Learning. Kamera umożliwia wizualizację wielu celów przemieszczających w obu kierunkach na sześciu pasach ruchu. Dla każdego pasa ruchu możliwe jest utworzenie dwóch wirtualnych pętli detekcji.

Algorytmy video analizy w kamerze umożliwiają zbieranie danych statystycznych dotyczących kolejki na pasie ruchu, ilości pojazdów na każdym pasie ruchu, średniej prędkości przejazdowej, poziomu natężenia ruchu oraz innych istotnych danych z punktu widzenia zarządzania ruchem.

Korzyści dla klienta lab

Typowa pętla indukcyjna, która jest stosowana w systemach drogowych, jest rozwiązaniem inwazyjnym. Taką pętlę instaluje się pod wierzchnią warstwą asfaltu. Najczęściej robi się to na etapie budowy drogi. Jeżeli jednak nie zostało to zrobione w ten sposób, instalacja pętli indukcyjnej wiąże się z zerwaniem odpowiedniej warstwy nawierzchni drogi. Może stanowić to problem, kiedy gwarancja wykonawcy drogi nie umożliwia tego typu prac. Podobna sytuacją występuję kiedy istnieje potrzeba zmiany organizacji ruchu, czyli wyznaczenie w inny sposób pasów ruchu, przejść dla pieszych czy linii zatrzymania. Pętla indukcyjna może też ulec awarii lub może zajść potrzeba jej wymiany. Stosowanie kamer Traffic Flow, jako alternatywa dla pętli indukcyjnych, eliminuje potrzebę prowadzenia prac drogowych związanych z ich instalacją czy wymianą. W dłuższym okresie czasu może przynieść to oszczędności. Z punktu widzenia kierowcy jest to rozwiązanie bardziej przyjazne. Instalacja kamer Traffic Flow nie wiąże się z długotrwałym wyłączeniem z ruchu odcinka drogi co może generować powstanie problemów z przepływem pojazdów. Dodatkowo stosując kamerę Traffic Flow użytkownik dostaje możliwość zobrazowania tego co dzieje się na drodze bez dodatkowych systemów kamerowych. Kamera Traffic Flow jest rozwiązaniem, które jest w pełni przygotowane do detekcji nowoczesnych pojazdów elektrycznych w których zastosowane alternatywne materiały do produkcji podwozia czy karoserii.

Czas wziąć się do działania

Dołącz do nas w tej miejskiej rewolucji. Dołącz do grupy podmiotów nadających tempo transformacyjnej mocy technologii Smart City i wspólnie zdefiniujmy na nowo przyszłość miejskiego życia.

miasto